top of page
MUZEUM DOMKOW 2021logo_m.jpg
ozdobny prostokąt
ozdobny prostokąt
ozdobny prostokąt
Logo wystawy zabawa w dom
ozdobny prostokąt

wirtualna wystawa  ZABAWA W DOM

Odsłona 8. - Codzienne sprawunki

Trudno powiedzieć, od jak dawna w dziecięcych zabawach naśladowczych pojawia się motyw zakupów. Do tego celu mogły być przecież z powodzeniem wykorzystywane zarówno pełnowymiarowe monety, wagi czy towary, jak i zebrane przez najmłodszych kamyki, piasek czy liście. Miniaturowe pomieszczenia sklepowe z ladami, wagami, regałami pełnymi towarów i witrynami powstawały natomiast od początku XIX w., a w ich produkcji przodowali Niemcy. Takimi sklepami, np. kolonialnymi, bławatnymi, aptekami oraz skromniejszymi straganami, np. rzeźniczymi, piekarniczymi czy warzywnymi, chętnie bawili się zarówno chłopcy, jak i dziewczęta w całej Europie. Później do miniaturowego wyposażenia dołączyły opakowania firmowe czy używane od końca XIX w. kasy rejestrujące. Po II wojnie światowej głównym producentem takich miniatur pozostały firmy niemieckie, natomiast w Polsce i innych krajach bloku wschodniego wytwarzano dziecięce wagi sklepowe, zestawy warzyw i owoców, a także zabawkowe pieniądze, siatki i portmonetki. Takie akcesoria pozwalały dzieciom przekonująco odgrywać role sprzedawców i klientów oraz nabywać w praktyce umiejętność gospodarowania pieniędzmi. 

8.1

Kasa „Geobra” 

Kasa rejestrująca (wys. 4 cm) w plastikowej obudowie, z metalowym mechanizmem i szufladą wyskakującą po naciśnięciu dźwigni.  Wyrób firmy GEOBRA Georg Brandstätter, Zirndorf, RFN, lata 40-50. XX w. 

8.2

Atrapy owoców

Realistyczne, naturalnych rozmiarów imitacje owoców krajowych i egzotycznych, wykonane z miękkiego plastiku, malowane. Wyrób fabryczny, Polska, lata 70-80. XX w.

8.3

Waga „Asia” 

Waga odważnikowo-uchylna (wys. 18 cm) z dwustronną skalą, wykonana z twardego plastiku. Wyrób Spółdzielni Inwalidów NOWE ŻYCIE w Częstochowie, Polska, lata 70-80. XX w.