nasza oferta działań online 

Zapraszamy do zapoznania się z działania naszego Muzeum ONLINE, 

dostępnymi bezpłatnie i bez wychodzenia z domu :)

plakat DAWNE ZAWODY do akceptu UM_opcja1

wystawa online 01-31/12/2020

  DAWNE ZAWODY W MINIATURZE 
dioramy autorstwa Elżbiety Marcinkowskiej-Wilczyńskiej

Wystawa prezentuje 12 miniaturowych dioram - warsztatów rzemieślniczych i pracowni, które w oryginalny sposób - z typowym dla artystki poczuciem humoru i stylem - opowiadają historię dawnych, tradycyjnych zawodów, takich jak praczka, lutnik, kowal, modystka, szewc czy szwaczka kołder.


Eksponatom towarzyszą opracowane specjalnie na potrzeby wystawy teksty, które faktami i ciekawostkami uzupełniają opowieść o pracy rzemieślników, ukazaną w maleńkich wnętrzach.

Wystawa online współfinansowana ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego

 wystawa zakończona 

>
plakat_ZABAWA W DOM_2020_fb.jpg

wystawa wirtualna

 ZABAWA W DOM 
29/07/2020-30/04/2021

Wirtualna wystawa ZABAWA W DOM prezentuje zbiór 144 eksponatów związanych z szeroko pojętym życiem domowym - miniaturowe kuchenki, naczynia, pralki, wózki, kasy i wagi, a także meble dla lalek i same lalki - czyli wszystko to, co pozwalało dzieciom odgrywać w zabawie "codzienność dorosłych". 

Wśród prezentowanych zabawek, produkowanych od lat powojennych aż do okresu przełomu gospodarczego lat 90. XX w., przeważają wyroby polskich zakładów rzemieślniczych i spółdzielni zabawkarskich, zaś dodatkowy kontekst stanowią te produkowane w innych krajach należących do RWPG.

 

ZABAWA W DOM to arcyciekawa i całkowicie nieodpłatna propozycja kulturalna dla całej rodziny - to gwarancja - pełnej zachwytów i wzruszeń - podróży w przeszłość!

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci"

 ZOBACZ WYSTAWĘ 

Szmacianki_plakat_FB.jpg

wystawa wirtualna

 POLSKIE SZMACIANKI 
 hit eksportowy okresu PRL-u 
30/10/2020-30/04/2020

Wystawa wirtualna prezentująca 20 lalek wraz z opracowaniem popularyzatorskim i cyklem publikacji na FB Muzeum, przybliża nie tylko historię obiektów, które przez ponad 30 lat pozostawały dobrze rozpoznawalną na świecie wizytówką rodzimego przemysłu zabawkarskiego, ale też proces ich napraw i konserwacji.

Projekt autorstwa Anety Popiel-Machnickiej we współpracy z Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek

powstał w ramach wsparcia finansowego na projekty i działania ludzi kultury mobilniwkulturze.org

Projekt dofinansowano z funduszy m.st. Warszawy

 ZOBACZ WYSTAWĘ 

niedzielne podroze_FB.jpg
publikacja
 NIEDZIELNE PODRÓŻE 
 w miniaturze 
12/06/2020-30/03/2020

Publikacja do pobrania w formie bezpłatnego pliku PDF, jest efektem i podsumowaniem cyklu 12 felietonów edukacyjno-kulturalnych autorstwa Zofii Jusiak - kulturoznawczyni i edukatorki muzealnej. Felietony publikowane były od czerwca do sierpnia 2020 r. na FB Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek które jest partnerem projektu.

Bohaterkami i bohaterami tekstów są nieprezentowane dotąd lalki etniczne z muzealnej kolekcji. Strój, role społeczne, a nawet akcesoria towarzyszące miniaturowym postaciom stanowią ilustrację do pełnej ciekawostek, przystępnej opowieści o fascynującym wycinku zwyczajów, tradycji czy kultury materialnej społeczności z różnych krajów i regionów świata.

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

- Kultura w sieci.

 ZOBACZ PUBLIKACJĘ 

990D2AF2-592E-4C29-932A-F37C5D63DAC3.jpe
cykl online
 W PRACOWNI STOLARZA 
 - MINIATURZYSTY  
14/08/2020-30/04/2021

Cykl powstał z myślą o tych, którzy zastanawiają się w jaki sposób powstają miniaturowe meble, a nawet przymierzają się do stworzenia własnego domku dla lalek. Doświadczony stolarz-miniaturzysta Maciej Sztolcman, przez 10 tygodni będzie odkrywał przed Wami kulisy wykonania pewnego niezwykłego kompletu mebli, zaprojektowanego ponad 100 lat temu.

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zbawek jest partnerem tego projektu. Zapraszamy serdecznie!

 

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

- Kultura w sieci.

 ZOBACZ CYKL ONLINE