















MUZEALNY FAQ
Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania.
EPIDEMIA COVID-19
Czy zwiedzanie Muzeum jest bezpieczne?
Dokładamy wszelkich starań by zwiedzanie naszego Muzeum było bezpieczne - pracujemy w nowym reżimie sanitarnym! Wnętrza Muzeum zostały przygotowane dla zwiedzających, są zdezynfekowane, w recepcji pojawiła się szklana przegroda, zainstalowaliśmy też przepływową lampę UV-C, która na bieżąco dezynfekuje powietrze (promieniowanie niszczy wirusy, bakterie i grzyby). Wprowadzamy zmiany w funkcjonowaniu placówki - każdy zwiedzający musi przy wejściu przemyć dłonie środkiem odkażającym, musi mieć maseczkę i zachować dwumetrowy dystans od innych (obcych) zwiedzających. Ograniczamy też liczbę osób na ekspozycji.
BILETY
Gdzie i jak mogę kupić bilety?
Bilety wstępu dla indywidualnych zwiedzających dostępne są w kasie Muzeum bez potrzeby rezerwacji. Istnieje również możliwość zakupu biletów drogą internetową, poprzez stronę e-wejściówki.pl oraz jako dodatek przy rezerwacjach na portalu booking.com. Grupy zorganizowane zobowiązane są do wcześniejszego kontaktu telefonicznego w celu zarezerwowania wizyty.
Jakie są ceny biletów i komu przysługują zniżki lub wstęp bezpłatny?
Cennik biletów wstępu do Muzeum oraz zasady dotyczące otrzymywania zniżek, dostępne są na naszej stronie: https://www.muzeumdomkow.pl/wizyta-w-muzeum oraz w recepcji Muzeum.
Kiedy mogę zwiedzić Muzeum bezpłatnie?
W naszym Muzeum nie mamy dni bezpłatnego wstępu dla zwiedzających, z wyjątkiem Nocy Muzeów (szczegóły zwiedzania ogłaszane są bezpośrednio przed wydarzeniem) oraz innych wydarzeń specjalnych. Seniorzy mogą bezpłatnie zwiedzić Muzeum z przewodnikiem w każdą Środę Seniora. Szczegóły wydarzenia dostępne tutaj: https://www.muzeumdomkow.pl/seniorzy-seniors
Czy mogę zapłacić kartą?
W Muzeum można płacić kartą kredytową, debetową, pre-paid oraz Blikiem.
Czy otrzymam fakturę VAT?
Na życzenie Gości wystawiamy faktury VAT. Potrzebę wystawienia faktury należy bezwzględnie zgłosić przed dokonaniem zakupu.
WARUNKI ZWIEDZANIA I PRZESTRZEŃ MUZEUM
W jakie dni i godziny mogę zwiedzić Muzeum?
Muzeum czynne jest codziennie w godzinach 9:00-19:00 z wyjątkiem wybranych dni świątecznych. Aktualna lista dni, w które Muzeum jest nieczynne znajduje się na stronie internetowej Muzeum: https://www.muzeumdomkow.pl/wizyta-w-muzeum
Jak najłatwiej trafię do Muzeum?
Muzeum Domków dla Lalek znajduje się na wewnętrznym dziedzińcu Pałacu Kultury i Nauki, zlokalizowanym na Placu Defilad w kwartale ulic Świętokrzyskiej, Marszałkowskiej, Alej Jerozolimskich oraz Emilii Plater. Najłatwiej trafić do Muzeum od ul. Emilii Plater. Wejście na dziedziniec wewnętrzny znajduje się między Salą Kongresową a Punktem Informacji Turystycznej, vis a vis centrum handlowego Złote Tarasy.
Czy na terenie Pałacu Kultury i Nauki znajdę oznaczenia jak dojść do Muzeum?
Zarówno wewnątrz Pałacu Kultury i Nauki, jak i wokół budynku znajdują się zielone tabliczki-strzałki i oznakowania ułatwiające dotarcie do Muzeum.
Czy do Muzeum mogę dojechać komunikacją miejską?
Muzeum zlokalizowane jest w doskonale skomunikowanym miejscu w centrum miasta. W pobliżu znajduje się Dworzec Centralny, Dworzec Warszawa Śródmieście, dwie stacje metra (Świętokrzyska, Centrum) oraz przystanki autobusowe (Centrum, Dworzec Centralny, Emilii Plater).
Czy na teren ekspozycji mogę wjechać z wózkiem inwalidzkim lub dziecięcym?
Osoby niepełnosprawne mogą wjechać na ekspozycję z wózkiem inwalidzkim. Ze względu na infrastrukturę oraz kwestie bezpieczeństwa wózki dziecięce należy pozostawić w muzealnej recepcji.
Czy przed wejściem do Muzeum znajduje się podjazd dla wózków inwalidzkich/dziecięcych?
Wejście do Muzeum nie jest wyposażone w podjazd, jednak pracownicy służą wszelką pomocą w dostaniu się do Muzeum.
Czy w Muzeum znajdują się udogodnienia dla matek z małymi dziećmi?
Na terenie Muzeum dostępny jest przewijak w toalecie dla Gości. Kobiety karmiące piersią mogą skorzystać z oddzielnej sali, pod warunkiem, że nie odbywają się w niej zajęcia. Na terenie Muzeum nie ma sali zabaw dla małych dzieci.
Czy na terenie Muzeum znajduje się toaleta?
Na terenie Muzeum znajduje się toaleta dostępna wyłącznie dla Gości Muzeum.
Ile czasu trwa zwiedzenie ekspozycji?
Na wizytę w Muzeum warto zarezerwować sobie około godziny.
Czy Muzeum zwiedza się indywidualnie czy z przewodnikiem?
Biletu wstępu upoważnia do zwiedzenia ekspozycji indywidualnie. Istnieje możliwość dokupienia usługi przewodnika, jednak należy taką chęć zgłosić odpowiednio wcześnie drogą telefoniczną.
Czy w Muzeum obowiązują wejścia na konkretną godzinę?
Na teren ekspozycji można wejść o każdej porze bezpośrednio po zakupieniu biletu wstępu.
O której godzinie ruch w Muzeum jest najmniejszy?
Ruch w Muzeum zwykle jest najmniejszy w godzinach pomiędzy 9.00 a 11.00 oraz 13:00 a 15:00. W soboty, niedzielę oraz dni świąteczne ruch w Muzeum może być wzmożony.
O której godzinie najpóźniej mogę wejść na ekspozycję?
Ostatni Goście na teren ekspozycji mogą wejść najpóźniej o 18:30.
Czy przed Muzeum znajduje się parking dla samochodów osobowych/autokarów i czy jest on bezpłatny?
Muzeum nie posiada indywidualnych miejsc parkingowych. Goście indywidualni oraz grupy zorganizowane mogą skorzystać z płatnego parkingu zlokalizowanego Wokół Pałacu Kultury i Nauki. Cenniki oraz szczegóły dostępne są na stronie internetowej PKiN http://www.pkin.pl/strony/parking .
Czy jest określona kolejność zwiedzania sal?
Sale ekspozycyjne podzielone są tematycznie, można je zwiedzać w dowolnej kolejności.
Czy na terenie ekspozycji mogę robić zdjęcia i nagrywać filmy?
Możliwe jest wykonywanie zdjęć i nagrywanie filmów na salach ekspozycyjnych, o ile nie są w tym celu wykorzystywane lampy błyskowe, akcesoria typu selfie-stick, statywy lub monopody. Wykonanie zdjęć w celach komercyjnych wymaga uprzedniego zgłoszenia oraz zgody dyrekcji Muzeum.
Czy na teren Muzeum mogę wprowadzać zwierzęta?
Na terenie całego Pałacu Kultury i Nauki obowiązuje całkowity zakaz wprowadzania zwierząt z wyjątkiem psów przewodników.
Czy w Muzeum obowiązuje szatnia?
W Muzeum dostępna jest nieobowiązkowa, niestrzeżona, bezpłatna szatnia.
Czy na teren ekspozycji mogę wejść z bagażem lub plecakiem?
Dopuszczalne jest wnoszenie na teren ekspozycji jedynie podręcznych toreb lub małych plecaków. Bagaże i duże torby/plecaki można pozostawić w szatni lub zdeponować w muzealnej recepcji.
Czy na terenie Muzeum mogę spożywać posiłki i pić napoje?
Na terenie całego Muzeum obowiązuje zakaz wnoszenia jedzenia, picia oraz jakiejkolwiek konsumpcji, a także palenia wyrobów tytoniowych i e-papierosów. Osoby pod wpływem alkoholu lub środków psychoaktywnych nie mogą wejść na teren Muzeum.
Czy na terenie Muzeum znajduje się kawiarnia lub inny punkt gastronomiczny?
Muzeum nie posiada kawiarni ani innych punktów gastronomicznych. W gmachu Pałacu Kultury i Nauki znajduje się bar, restauracja, kawiarnia niewielkie sklepy spożywcze oraz automaty z napojami i słodyczami.
Czy są jakieś ograniczenia dotyczące wieku zwiedzających?
Na teren ekspozycji mogą wejść dzieci w każdym wieku, jednak ze względów bezpieczeństwa dzieci w wieku przedszkolnym oraz młodsze muszą pozostawać pod stałą i szczególną opieką rodziców lub opiekunów. Osoby niepełnoletnie poniżej 13. roku życia nie mogą przebywać na terenie Muzeum bez opieki osoby dorosłej.
Czy Muzeum udostępnia bezpłatne wi-fi?
Darmowy hotspot wi-fi jest dostępny przy głównym wejściu Pałacu Kultury i Nauki.
ZBIORY I FUNKCJONOWANIE MUZEUM
Od kiedy działa Muzeum Domków dla Lalek?
Muzeum Domków dla Lalek zostało otwarte 1 czerwca 2016 roku.
Co zobaczę w Muzeum Domków dla Lalek?
Obecnie w kolekcji Muzeum Domków dla Lalek znajduje się blisko 150 historycznych domów, pokoików, sklepików, szpitali wyposażonych w setki miniaturowych mebelków, drobiazgów, lalek oraz innych detali.
Czy Muzeum jest placówką interaktywną/multimedialną?
Nasza placówka jest muzeum tradycyjnym. Wszystkie eksponaty prezentowane są w zamkniętych gablotach ze względu na ich wiek oraz charakter.
Czy wystawy w Muzeum Domków dla Lalek mają charakter stały czy czasowy?
Muzeum Domków dla Lalek jest stacjonarną placówką muzealną, w której prezentowane są dwie wystawy stałe: “W świecie dawnych domków dla lalek” oraz “Zabawki sakralne”. Ponadto na terenie Muzeum znajduje się przestrzeń przeznaczona na organizację wystaw czasowych.
Czy Muzeum zainteresuje chłopców?
Muzeum jest przeznaczone dla wszystkich bez względu na wiek czy płeć, a miniaturowe światy zachwycają w równym stopniu chłopców i dziewczynki, niezależnie od ich wieku. Eksponaty prezentowane na wystawach Muzeum są różnorodne tematycznie, odpowiadają więc rozmaitym zainteresowaniom i potrzebom Zwiedzających.
Kto jest odpowiedzialny za prowadzenie i finansowanie Muzeum Domków dla Lalek?
Organem odpowiedzialnym za prowadzenie i finansowanie działalności Muzeum Domków dla Lalek jest Fundacja Belle Époque, założona w 2015 r., której celami statutowymi są: organizacja i wsparcie działań społecznych, edukacyjnych i gospodarczych na rzecz rozwoju kultury, zwłaszcza propagowanie wiedzy i świadomości społeczeństwa odnośnie roli zabawek i zabawy w historii cywilizacji, działania z zakresu ochrony i konserwacji dawnych zabawek, propagowanie twórczości hobbystycznej i rzemiosła około-zabawkarskiego, wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy znawcami przedmiotu, kolekcjonerami i pasjonatami a odbiorcami masowymi. Nieodpłatna (np. wydarzenia plenerowe, warsztaty dla dzieci, akcje charytatywne) i odpłatna działalność Fundacji i Muzeum Domków dla Lalek utrzymywana jest ze sprzedaży biletów i pamiątek w sklepiku muzealnym.
OFERTA
Czy Muzeum mogę zwiedzać z przewodnikiem?
Zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem możliwe jest zarówno dla grup zorganizowanych, jak i osób indywidualnych po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej. Nasi przewodnicy mówią w języku polskim, angielskim i rosyjskim. Wymagane są wcześniejsze zapisy telefoniczne.
Czy Muzeum posiada ofertę dla grup zorganizowanych?
W przypadku grupy zorganizowanej powyżej 10 osób, możliwe jest zarezerwowanie lekcji muzealnej, warsztatów twórczych, zwiedzania z przewodnikiem lub zwiedzanie ekspozycji bez przewodnika w ramach zakupu biletów grupowych. Aktualna oferta edukacyjna dostępna jest tutaj: https://www.muzeumdomkow.pl/edukacja
Jak mogę dokonać rezerwacji dla grupy zorganizowanej?
Rezerwacji Lekcji Muzealnych można dokonać telefonicznie. Przy rezerwacji należy podać: temat lekcji, datę i godzinę lekcji, ilość i wiek uczestników, ilość opiekunów, nazwę szkoły/przedszkola, dane kontaktowe osoby rezerwującej.
Czy jako osoba indywidualna mogę wziąć udział w warsztatach twórczych?
Organizujemy okazjonalne wydarzenia, warsztaty rodzinne, pikniki oraz spotkania. Aktualna lista wydarzeń znajduje się tutaj: https://www.muzeumdomkow.pl/dzieje-sie
Czy w Muzeum mogę zorganizować jakieś wydarzenie?
W ofercie stałej posiadamy możliwość zorganizowania przyjęcia urodzinowego. Szczegóły dostępne są na stronie: https://www.muzeumdomkow.pl/urodziny-w-muzeum.
W przypadku chęci organizacji innych wydarzeń, typu prelekcje, konferencje, spotkania - zapytania należy kierować na adres e-mail: muzeum@muzeumdomkow.pl
Co znajduje się w naszym muzealnym sklepiku?
W naszej stałej ofercie sprzedażowej znajdują się muzealne gadżety, książki dla dzieci oraz pozycje popularno-naukowe, zestawy domków i mebelków do samodzielnego montażu, miniaturowe lalki, kolekcjonerskie zestawy wyposażenia domków dla lalek, a także około-zabawkarskie rękodzieło polskich twórców miniatur.
Więcej szczegółowych informacji na temat zasad panujących w Muzeum przeczytasz w Regulaminie Zwiedzania Muzeum https://www.muzeumdomkow.pl/wizyta-w-muzeum. Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na jakieś pytanie dotyczące funkcjonowania placówki, napisz od nas muzeum@muzeumdomkow.pl, lub zadzwoń 517490 047.