top of page

MUZEALNE FAQ

 

BILETY I PŁATNOŚCI

Gdzie i jak mogę kupić bilety?

Bilety wstępu dla indywidualnych zwiedzających dostępne są w kasach Muzeum, w obu Oddziałach, bez potrzeby rezerwacji. Grupy zorganizowane zobowiązane są do wcześniejszego kontaktu telefonicznego (tel. 797 723 029)  w celu zarezerwowania wizyty.  

 

Jakie są ceny biletów i komu przysługują zniżki lub wstęp bezpłatny?

Cennik biletów wstępu do Muzeum oraz zasady dotyczące otrzymywania zniżek, dostępne są na naszej stronie: https://www.muzeumdomkow.pl/zaplanuj-wizyte oraz w kasach Muzeum.

 

Kiedy mogę zwiedzić Muzeum bezpłatnie?

W naszym Muzeum nie mamy dni bezpłatnego wstępu dla zwiedzających, z wyjątkiem Nocy Muzeów (szczegóły zwiedzania ogłaszane są bezpośrednio przed wydarzeniem) oraz innych wydarzeń specjalnych i programów bezpłatnego wstępu dla grup (np. Z klasą w Muzeum czy Uwaga! Strefa Wspomnień.)

Czy mogę zapłacić kartą?

W Muzeum można płacić kartą kredytową, debetową, pre-paid oraz Blikiem.

Czy otrzymam fakturę VAT?

Na życzenie Gości wystawiamy faktury VAT. Potrzebę wystawienia faktury należy bezwzględnie zgłosić przed dokonaniem zakupu.

Jak długo jest ważny bilet wstępu?

Bilet wstępu jest ważny w dniu zakupu i w dniu następnym. Istnieje możliwość zakupu biletu z przyszłą datą - należy to zgłosić w kasie przed zakupem.

 

 

WARUNKI ZWIEDZANIA I PRZESTRZEŃ MUZEUM

 

W jakie dni i godziny mogę zwiedzić Muzeum?

Muzeum czynne jest codziennie w godzinach11:00-19:00 z wyjątkiem wybranych dni świątecznych. Aktualna lista dni, w które Muzeum jest nieczynne znajduje się na stronie internetowej Muzeum: https://www.muzeumdomkow.pl/zaplanuj-wizyte

 

Jak najłatwiej trafię do Muzeum?

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek mieści się w dwóch Oddziałach na Starym Mieście. Są one oddalone od siebie o 3 minuty spacerkiem. Na Stare miasto najlepiej dojechać licznymi autobusami i tramwajami, które zatrzymują się w pobliżu Placu Zamkowego.

 

Oddział Główny mieści się w Pałacu Bazylianów, pod adresem Podwale 15. To duży biały budynek niedaleko pomnika Kilińskiego. Należy przejść przez bramę z napisem Fryderyk i kierować się w lewo do wejścia na dziedzińcu.

 

Oddział Wystaw Czasowych mieści się przy ul. Krzywe Koło 2/4. To niebieska kamienica w jednym z rogów Rynku Starego Miasta, tuż przy Kamiennych Schodkach.

Czy na teren ekspozycji mogę wjechać z wózkiem inwalidzkim lub dziecięcym?

Osoby niepełnosprawne mogą wjechać na ekspozycję główną wózkiem inwalidzkim w dni powszednie w godz. 9:00-17:00. Osoby poruszające się na wózkach prosimy o wcześniejszy telefon do placówki (797 723 029), pracownik wytłumaczy Państwu jak skorzystać z podjazdu i windy. Wewnątrz Oddziału Głównego nie ma barier architektonicznych.

W Oddziale Wystaw Czasowych dostęp dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich jest utrudniony - wejście z ulicy do Muzeum jest po trzech schodkach.

 

Jakie są udogodnienia dla wjazdu wózkami dziecięcymi ?

Wejście do Muzeum nie jest wyposażone w podjazd dla wózków dziecięcych. W obu Oddziałach trzeba pokonać kilka schodków.

Ze względu na infrastrukturę oraz kwestie bezpieczeństwa wózki dziecięce należy pozostawić w muzealnej recepcji.

Czy na terenie Muzeum znajduje się toaleta?

Oddział Głównym Muzeum (Podwale 15) wyposażony jest w szatnię niestrzeżoną i toaletę dla gości Muzeum.
W Oddziale Wystaw Czasowych (Krzywe Koło 2/4) nie ma toalety dla gości, okrycia wierzchnie można zostawić w holu.

 

Ile czasu trwa zwiedzenie ekspozycji?

Na wizytę w Muzeum warto zarezerwować sobie około 1,5 godziny.

 

Czy Muzeum zwiedza się indywidualnie czy z przewodnikiem?

Biletu wstępu upoważnia do zwiedzenia ekspozycji indywidualnie. Istnieje możliwość dokupienia usługi przewodnika, jednak należy taką chęć zgłosić odpowiednio wcześnie drogą telefoniczną.

 

Czy w Muzeum obowiązują wejścia na konkretną godzinę?

Na teren ekspozycji można wejść o każdej porze bezpośrednio po zakupieniu biletu wstępu.

 

O której godzinie ruch w Muzeum jest najmniejszy?

Ruch w Muzeum zwykle jest najmniejszy w godzinach pomiędzy 11.00 a 15:00 w dni powszednie. W soboty, niedziele oraz dni świąteczne ruch w Muzeum może być wzmożony.

 

O której godzinie najpóźniej mogę wejść na ekspozycję?

Ostatni Goście na teren ekspozycji mogą wejść najpóźniej o 18:30.

 

Czy przed Muzeum znajduje się parking dla samochodów osobowych/autokarów i czy jest on bezpłatny?

Muzeum nie posiada indywidualnych miejsc parkingowych. Ulica Podwale, przy której znajduje się Muzeum jest jednokierunkowa, całkowicie dostępna dla ruchu samochodowego i posiada liczne miejsca parkingowe. Jednak ze względu na ograniczenia ruchu samochodów osobowych na terenie Starego Miasta, zalecamy dojazd komunikacją miejską.

 

Czy jest określona kolejność zwiedzania sal?

Sale ekspozycyjne podzielone są tematycznie, można je zwiedzać w dowolnej kolejności.

 

Czy na terenie ekspozycji mogę robić zdjęcia i nagrywać filmy?

Możliwe jest wykonywanie zdjęć i nagrywanie filmów na salach ekspozycyjnych, o ile nie są w tym celu wykorzystywane lampy błyskowe, akcesoria typu selfie-stick, statywy lub monopody. Wykonanie zdjęć w celach komercyjnych wymaga uprzedniego zgłoszenia oraz zgody dyrekcji Muzeum.

 

Czy na teren Muzeum mogę wprowadzać zwierzęta?

Na terenie Muzeum obowiązuje całkowity zakaz wprowadzania zwierząt z wyjątkiem psów przewodników.

 

Czy w Muzeum obowiązuje szatnia?

W Muzeum dostępna jest nieobowiązkowa, niestrzeżona, bezpłatna szatnia.

 

Czy na teren ekspozycji mogę wejść z bagażem lub plecakiem?

Dopuszczalne jest wnoszenie na teren ekspozycji jedynie podręcznych toreb lub małych plecaków. Bagaże i duże torby/plecaki można pozostawić w szatni lub zdeponować w muzealnej recepcji.

 

Czy na terenie Muzeum mogę spożywać posiłki i pić napoje?

Na terenie całego Muzeum obowiązuje zakaz wnoszenia jedzenia, picia oraz jakiejkolwiek konsumpcji, a także palenia wyrobów tytoniowych i e-papierosów. Osoby pod wpływem alkoholu lub środków psychoaktywnych nie mogą wejść na teren Muzeum.

 

Czy na terenie Muzeum znajduje się kawiarnia lub inny punkt gastronomiczny?

Muzeum nie posiada kawiarni ani innych punktów gastronomicznych.

 

Czy są jakieś ograniczenia dotyczące wieku zwiedzających?

Na teren ekspozycji mogą wejść dzieci w każdym wieku, jednak ze względów bezpieczeństwa dzieci w wieku przedszkolnym oraz młodszych, muszą pozostawać pod stałą i szczególną opieką rodziców lub opiekunów. Osoby niepełnoletnie poniżej 13. roku życia nie mogą przebywać na terenie Muzeum bez opieki osoby dorosłej.

Czy Muzeum udostępnia bezpłatne wi-fi?

Nie udostępniamy dostępu do bezpłatnego wi-fi na terenie Muzeum.

Czy mogę zwiedzić tylko jeden z Oddziałów?

Bilet łączony obejmuje oba Oddziały i jest ważny 2 dni. Można wykupić bilet na zwiedzanie tylko wystawy czasowej. Nie można wykupić biletu na zwiedzanie tylko wystaw głównych.

 

 

 

ZBIORY I FUNKCJONOWANIE MUZEUM

Od kiedy działa Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek?

Muzeum zostało otwarte 1 czerwca 2016 roku. Początkowo działało w Pałacu Kultury i Nauki pod nazwą Muzeum Domków dla Lalek.

 

Co zobaczę w Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek?

Obecnie w kolekcji Muzeum znajduje się blisko 150 historycznych  domów, pokoików, sklepików, szpitali wyposażonych w setki miniaturowych mebelków, drobiazgów, lalek oraz innych detali. Można też obejrzeć kilkaset zabawek z okresu PRL-u zebranych w Oddziale Wystaw Czasowych. Już wkrótce w Muzeum będzie można obejrzeć kolekcję gier planszowych i układanek z XX w.

 

Czy Muzeum jest placówką interaktywną/multimedialną?

Nasza placówka jest muzeum tradycyjnym. Wszystkie eksponaty prezentowane są w zamkniętych gablotach ze względu na ich wiek oraz charakter.

Czy wystawy w Muzeum mają charakter stały czy czasowy?

Muzeum Domków dla Lalek jest stacjonarną placówką muzealną, w której prezentowane są dwie wystawy stałe: “W świecie dawnych domków dla lalek” oraz “Zabawki sakralne”. W przestrzeni Oddziału Wystaw Czasowych są prezentowane ekspozycje zmienne.

 

Czy Muzeum wypożycza wystawy?

Muzeum od wielu lat organizuje liczne wystawy gościnne. Istnieje możliwość wypożyczenia wystawy 'DAWNE ZAWODY W MINIATURZE", która prezentuje 18 dioram wiernie odtwarzających dawne zakłady rzemieślnicze i pracownie,  Wystawę Lalek Artystycznych MAZOWSZE W SPÓDNICY, a także inne wystawy realizowane na miarę potrzeb placówki goszczącej. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat zapraszamy do przesłania zapytani na adres muzeum@muzeum-domkow.pl

 

Czy Muzeum jest interesujące dla chłopców?

Muzeum jest przeznaczone dla wszystkich bez względu na wiek czy płeć, a miniaturowe światy zachwycają w równym stopniu chłopców i dziewczynki, niezależnie od ich wieku. Eksponaty prezentowane na wystawach Muzeum są różnorodne tematycznie, odpowiadają więc rozmaitym zainteresowaniom i potrzebom Zwiedzających.

 

Kto jest odpowiedzialny za prowadzenie i finansowanie Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek?

Organem odpowiedzialnym za prowadzenie i finansowanie działalności Muzeum Domków dla Lalek jest Fundacja Belle Époque, założona w 2015 r., której celami statutowymi są:  organizacja i wsparcie działań społecznych, edukacyjnych i gospodarczych na rzecz rozwoju kultury, zwłaszcza propagowanie wiedzy i świadomości społeczeństwa odnośnie roli zabawek i zabawy w historii cywilizacji, działania z zakresu ochrony i konserwacji dawnych zabawek, propagowanie twórczości hobbystycznej i rzemiosła około-zabawkarskiego, wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy znawcami przedmiotu, kolekcjonerami i pasjonatami a odbiorcami masowymi. Nieodpłatna (np. wydarzenia plenerowe, warsztaty dla dzieci, akcje charytatywne) i odpłatna działalność Fundacji i Muzeum utrzymywana jest ze sprzedaży biletów i pamiątek w sklepiku muzealnym.

Skąd pochodzą zbiory Muzeum?

Zbiory Muzeum pochodzą z kolekcji prywatnej, która była tworzona przez kilkanaście lat przez jedną osobę. Twórczyni kolekcji przekazała ją w zarządzanie Fundacji, która prowadzi Muzeum.

Czy to jest Muzeum prywatne?

Nie, Muzeum nie jest instytucją prywatną, jest zarządzane przez Fundację, ma więc charakter niekomercyjny i cały zysk wypracowany ze sprzedaży biletów i pamiątek muzealnych jest przeznaczany na cele statutowe Fundacji Belle Epoque.

Czy działalność Muzeum jest dotowana?

Nie, działalność bieżąca Muzeum nie jest w żaden sposób dotowana ze środków publicznych.

 

 

 

OFERTA

 

Czy Muzeum mogę zwiedzać z przewodnikiem?

Zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem możliwe jest zarówno dla grup zorganizowanych, jak i osób indywidualnych po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej. Nasi przewodnicy mówią w języku polskim, angielskim i rosyjskim. Wymagane są wcześniejsze zapisy telefoniczne.

 

Czy Muzeum posiada ofertę dla grup zorganizowanych?

W przypadku grupy zorganizowanej powyżej 10 osób, możliwe jest zarezerwowanie lekcji muzealnej, warsztatów twórczych, zwiedzania z przewodnikiem lub zwiedzanie ekspozycji bez przewodnika w ramach zakupu biletów grupowych. Aktualna oferta edukacyjna dostępna jest tutaj: https://www.muzeumdomkow.pl/oferta-edukacyjna

 

Jak mogę dokonać rezerwacji dla grupy zorganizowanej?

Rezerwacji Lekcji Muzealnych można dokonać wyłącznie telefonicznie, dzwoniąc na nr 797 723 029 lub 517 490 047. Przy rezerwacji należy podać/ustalić: temat lekcji, datę i godzinę lekcji, ilość i wiek uczestników, ilość opiekunów, nazwę szkoły/przedszkola, dane kontaktowe osoby rezerwującej.

 

Czy jako osoba indywidualna mogę wziąć udział w warsztatach twórczych?

Organizujemy okazjonalne wydarzenia, warsztaty rodzinne, pikniki oraz spotkania. Aktualna lista wydarzeń znajduje się tutaj: https://www.muzeumdomkow.pl/dzieje-sie

 

Czy w Muzeum mogę zorganizować jakieś wydarzenie?

W ofercie nie posiadamy możliwości zorganizowania przyjęcia urodzinowego, ale możemy zaproponować specjalne, urodzinowe zwiedzanie z przewodnikiem.  W przypadku chęci organizacji innych wydarzeń, typu prelekcje, konferencje, spotkania - zapytania należy kierować na adres e-mail: muzeum@muzeum-domkow.pl

 

Co znajduje się w naszym muzealnym sklepiku?

W naszej stałej ofercie sprzedażowej znajdują się muzealne gadżety, książki dla dzieci oraz pozycje popularno-naukowe, zestawy  domków i mebelków do samodzielnego montażu, miniaturowe lalki, kolekcjonerskie zestawy wyposażenia domków dla lalek, a także około-zabawkarskie rękodzieło polskich twórców miniatur. 

 

 

EPIDEMIA COVID-19

Czy zwiedzanie Muzeum jest bezpieczne?

Wnętrza Muzeum są regularnie dezynfekowane lampę UV-C.

Czy zwiedzanie Muzeum jest bezpieczne również podczas epidemii?

Podczas ogłoszonego stanu podwyższonego ryzyka zakażeń, okładamy wszelkich starań by zwiedzanie naszego Muzeum było bezpieczne - pracujemy wówczas w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Wnętrza Muzeum są codziennie zdezynfekowane, w recepcji pojawia się szklana przegroda, zaś przepływowa lampę UV-C, na bieżąco dezynfekuje powietrze (promieniowanie niszczy wirusy, bakterie i grzyby). Wprowadzamy również zmiany w funkcjonowaniu placówki - każdy zwiedzający musi przy wejściu przemyć dłonie środkiem odkażającym, musi mieć maseczkę i zachować dwumetrowy dystans od innych (obcych) zwiedzających. Ograniczamy też liczbę osób na ekspozycji.

 

Więcej szczegółowych  informacji na temat zasad panujących w Muzeum przeczytasz w Regulaminie Zwiedzania Muzeum https://www.muzeumdomkow.pl/zaplanuj-wizyte. Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na jakieś pytanie dotyczące funkcjonowania placówki, napisz od nas muzeum@muzeum-domkow.pl, lub zadzwoń 517490 047.

bottom of page