ODDZIAŁ WYSTAW CZASOWYCH
Warszawa, Krzywe Koło 2/4
codziennie 11-19
ZABAWA W DOM
- ulubione zabawki z czasów PRL-u
wystawa czasowa
Wystawa czasowa ZABAWA W DOM to pełna zachwytów i wzruszeń podróż w przeszłość. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek prezentuje fascynujący zbiór ponad pół tysiąca ulubionych zabawek dziecięcych produkowanych od lat powojennych aż do okresu przełomu gospodarczego lat 90. XX w. – zarówno popularnych, które można było kupić w każdym kiosku, jak i tych wymarzonych, bo trudno dostępnych.
Znakomitą większość eksponatów stanowią wyroby polskich zakładów rzemieślniczych i spółdzielni zabawkarskich, niekiedy przeznaczone na eksport. Dodatkowy kontekst tworzą zabawki zagraniczne. W końcu w pokojach i kącikach dziecięcych okresu PRL-u można było znaleźć zarówno produkty rodzime, jak i z innych krajów bloku wschodniego – np. czechosłowackie, radzieckie, bułgarskie czy z NRD – a nawet pojedyncze zachodnie „zdobycze”, będące obiektem westchnień ówczesnych polskich dzieci.
Wśród wybranych zabawek są przedmioty bardzo zróżnicowane pod względem charakteru, materiałów i techniki wykonania, w tym prawdziwe perełki i unikaty w oryginalnych opakowaniach, z zachowanymi metkami czy pieczątkami. Łączy je tematyka – szeroko pojęte życie domowe. Wszystkie prezentowane przedmioty pozwalały bowiem dzieciom odgrywać codzienność dorosłych i w ten sposób uczyć się przyszłych ról, zachowań oraz zasad funkcjonowania w społeczeństwie.
Wystawa podzielona jest na części tematyczne, odzwierciedlające różne powszednie aktywności. I tak np. w dziale „Wielkie pranie” można obejrzeć zabawkowe balie, tary, pralki i suszarki, zaś w dziale „Podano do stołu” – najróżniejsze miniaturowe serwisy i sztućce. Te i inne obiekty zaskakują pomysłowością, stanowiąc niekiedy w pełni funkcjonalne, pomniejszone wersje domowych sprzętów. Wśród wybranych eksponatów są oczywiście również lalki – pierwszoplanowi aktorzy dziecięcych zabaw naśladowczych – oraz przeznaczone dla nich mebelki i akcesoria.
Wystawa ZABAWA W DOM to fascynująca propozycja kulturalna dla całej rodziny. Najmłodsi mogą dzięki niej poznać zabawki z czasów dzieciństwa swoich rodziców i dziadków, a przy okazji – historię przedmiotów codziennego użytku. Z kolei dla starszych odbiorców wystawa jest okazją do tego, by powspominać dawne lata i powrócić pamięcią do beztroskich dni, kiedy dorosłość była jedynie odległą wizją i odgrywanym w zabawie marzeniem...
Mamy nadzieję, że widok sobowtóra ukochanej lalki, kompletnego zestawu dawno już zgubionych klocków bądź kuchenki zupełnie takiej samej jak ta, która już ćwierć wieku temu wylądowała na strychu, wywoła niejeden szeroki uśmiech, okrzyk radości, a może nawet… łezkę wzruszenia.

aktualne wystawy czasowe
archiwum wystaw czasowych
MAZOWSZE W SPÓDNICY
Wystawa Lalek Artystycznych
08/05/2021-31/08/2021

Wystawa lalek artystycznych.
Wystawa MAZOWSZE W SPÓDNICY prezentuje sylwetki wybranych kobiet, które w szczególny sposób zapisały się na kartach historii Mazowsza dzięki swoim niezwykłym, często pionierskim osiągnięciom w różnych dziedzinach kultury, sztuki, nauki, sportu, polityki i działalności społecznej.
Wizerunki bohaterek przedstawiono w postaci lalek artystycznych,
które wykonały w różnych technikach plastycznych cenione artystki: Maria Biernat, Karolina Byrska, Marta Górny, Ewa Graniak-Wosinek, Izabela Kłos, Natalia Kondratiuk, Agna Kurnatowska, Joanna Michalska, Jolanta Niedziela-Chudzik, Elena Ovcharova, Katarzyna Pietrzykowska, Justyna Skowyrska-Górska, Monika Szambelan-Althamer, Anna Szkudlarska, Małgorzata Trafimoff
wykonanie siedzisk i akcesoriów: Maciej Sztolcman
Ekspozycja stanowi upamiętnienie wybitnych kobiet, mających odwagę wyprzedzić swoją epokę, by czynić świat piękniejszym i lepszym.
Wystawa pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Partnerzy wystawy: Warszawska Organizacja Turystyczna, RDC, Jet Line
Mecenasi wystawy: Gemius, PZL, Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim, Sirens konsultacje muzyczne & licencje autorskie, www.visa.pl, Szkoła Podstawowa "Chocimska", Fundacja ORLEN, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim spółka z o. o., JEMS Architekci, Ballet Center : Anna Linnik & Sergey Basalaev, Centrum Medyczne Kobieta i Matka, lek. Marta Mączka, Fresh Sound Studio, Warsaw Pass, Natuli - dzieci są ważne
kurator wystawy: Aneta Popiel-Machnicka
opracowanie wystawy: Zofia Jusiak, Patryk Zacharzewski

DAWNE ZAWODY W MINIATURZE
Dioramy autorstwa Elżbiety Marcinkowskiej-Wilczyńskiej
01/10/2020 - 31/10/2020
Dioramy autorstwa Elżbiety Marcinkowskiej-Wilczyńskiej.
Wystawa prezentuje 12 miniaturowych dioram - warsztatów rzemieślniczych i pracowni, które w oryginalny sposób - z typowym dla artystki poczuciem humoru i stylem - opowiadają historię dawnych, tradycyjnych zawodów, takich jak praczka, lutnik, kowal, modystka, szewc czy szwaczka kołder.
Eksponatom towarzyszą opracowane specjalnie na potrzeby wystawy teksty, które faktami i ciekawostkami uzupełniają opowieść o pracy rzemieślników, ukazaną w maleńkich wnętrzach.
Wystawa czasowa prezentowana jest bezpłatnie - stacjonarnie oraz online - dzięki finansowaniu przez m.st. Warszawę.
opracowanie wystawy: Aneta Popiel-Machnicka, Zofia Jusiak, Marta Traczyk

NIE TYLKO BAZYLISZEK
Współczesne interpretacje legend warszawskich w miniaturze
01/06/2018 - 30/10/2020
Wystawa czasowa NIE TYLKO BAZYLISZEK prezentuje unikatowe, miniaturowe prace przestrzenne, nagrodzone oraz wyróżnione w konkursie skierowanym do twórców z całego świata, bez ograniczeń wiekowych czy podziału na amatorów i profesjonalistów. Stworzyli oni dzieła niezwykle różnorodne: od czerpiących z tradycji przedstawień realistycznych, aż po współczesne, minimalistyczne formy. Niektóre prace zaskakują błyskotliwością i humorem, inne wzruszają głębokim przesłaniem, a wszystkie ujmują pomysłowością i kreatywnością w zastosowaniu przeróżnych
technik plastycznych.
Dwujęzyczna ekspozycja pozwala na nowo odkryć dwanaście warszawskich legend - zarówno tych znanych, jak i współcześnie niemal już zapomnianych - a zawarte w nich uniwersalne wartości stanowią inspirację do samodzielnego zgłębiania i interpretowania dawnych tekstów kultury. W każdej legendzie przecież ukryte jest nie tylko ziarno prawdy, ale i mądrość przekazywana z pokolenia na pokolenie …
Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy
koncepcja konkursu i wystawy: Aneta Popiel-Machnicka, Zofia Jusiak

DOOKOŁA ŚWIAT
Wystawa lalek etnicznych
01/03/2017 - 20/05/2018
Zapraszamy w niezwykłą podróż DOOKOŁA ŚWIATA
wraz z lalkami etnicznymi z kolekcji Ewy i Jagody Liszki.
Na nowej wystawie czasowej zaprezentowaliśmy 222 lalki.
Są to perełki z kolekcji liczącej ponad 2 tysiące lalek (!) wykonanych w różnych zakątkach ziemi. Ekspozycję można oglądać od dziś, aż do końca roku 2017, w naszej muzealnej "Galerii po schodkach".
Wystawie towarzyszą zajęcia edukacyjne z cyklu
"Z KLASĄ W MUZEUM" - REGIONY ŚWIATA
Zajęcia powiązane z wystawą czasową, prezentującą lalki regionalne ze wszystkich kontynentów. Wyprawa dookoła świata z obrazową mapą i ciekawostkami geograficznymi.
Warsztaty plastyczne - tworzenie lalek etnicznych - zakładek do książek, które dzieci zabierają ze sobą do domu.
kurator wystawy: Aneta Popiel-Machnicka
opracowania edukacyjne: Zofia Jusiak

SZOPKA W MINIATURZE
Wystawa pokonkursowa
06/12/2016 - 31/01/2017
Wystawa pokonkursowa prezentująca 124 miniaturowe szopki, w tym prace nagrodzone i wyróżnione w konkursie "Śródmieście dba o tradycje. SZOPKA W MINIATURZE. Konkurs Twórczy dla Rodzin".
Wystawa współfinansowana przez Urząd Dzielnicy Śródmieście
Miasta Stołecznego Warszawy
kurator wystawy: Aneta Popiel-Machnicka
opacowania edukacyjne: Zofia Jusiak

GRY I ZABAWY Z DAWNYCH LAT
Premiera i wystaw we współpracą z Wydawnictwem Nasza Księgarnia
03/10/2016 - 05/12/2016
Wystawa oparta na książce "Gry i zabawy z dawnych lat" autorstwa Katarzyny Piętki, z ilustracjami Agaty Raczyńskiej, przypominająca zasady i opisy dawnych zabaw dziecięcych.
Współautor wystawy: Wydawnictwo Nasza Księgarnia

MÓJ WYMARZONY DOMEK DLA LALEK
Wystawa pokonkursowa
01/06/2016 - 30/09/2016
Wystawa pokonkursowa "Mój wymarzony domek dla lalek", prezentująca nagrodzone i wyróżnione prace plastyczne dzieci i młodzieży w trzech kategoriach wiekowych.
Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy
Koordynacja konkursu: Katarzyna Strzelecka