MUZEUM DOMKOW 2021logo_m.jpg
ozdobny prostokąt
Logo wystawy zabawa w dom
ozdobny prostokąt

wirtualna wystawa  ZABAWA W DOM

Odsłona 1. - Nie płacz, laleczko

„Mama” to jedna z najważniejszych postaci odgrywanych podczas zabawy w dom. W równie ważnej roli „dziecka” –przebieranego, karmionego i tulonego do snu – wyobraźnia najmłodszych pozwalała obsadzać nawet bardzo uproszczone, symboliczne postaci z drewna czy gałganków. Realizmu nadały tej zabawie dopiero lalki-niemowlęta, które w wydaniu porcelanowym i biskwitowym pojawiły się na rynku w XIX w.
Na początku XX w. tworzono je już głównie z celuloidu, a od lat powojennych – przeważnie z różnych odmian tworzyw sztucznych. Lalkom tym towarzyszyły niezbędne, często w pełni funkcjonalne mebelki i akcesoria, takie jak krzesełka do karmienia, łóżeczka, kołyski, butelki, nocniczki, grzechotki, ubranka itp. Pozwalało to rozwijać poprzez zabawę zarówno instynkt macierzyński, jak i praktyczne umiejętności związane z opieką nad dzieckiem, przygotowując – głównie dziewczynki – do tej odpowiedzialnej roli w ich dorosłym życiu.

Kołyska

Drewniana kołyska ze szczebelkami (dł. 39,5 cm), pokryta dwukolorowym lakierem nitro. Wyrób Rzemieślniczej Spółdzielni Pracy w Chełmie, Polska, lata 50-60. XX w.

Lalka z akcesoriami

Lalka z twardego plastiku (wys. 6,5 cm), kocyk i komplet akcesoriów niemowlęcych, mocowane na tekturce. Wyrób Spółdzielni Pracy MIŚ w Siedlcach, Polska, 1975 r.

1.3

Laleczki „Ala”

Zestaw czterech laleczek z plastiku (wys. 5,5 cm), opakowania tekturowe pokryte celofanem. Wyrób Spółdzielni Rzemieślniczej OTWOCK w Otwocku, Polska, 1985 r.

1.4

Łóżko z siatką

Łóżko (dł. 38 cm) wykonane z malowanej wikliny i siatki plecionej z tasiemek bawełnianych, boki łóżeczka opuszczane. Wyrób rzemieślniczy, Polska, lata 50-60. XX w.

1.5

„Bliźniaki”

Dwie laleczki z miękkiego plastiku (wys. 8,5 cm) oraz becik obszyty koronką. Wyrób Wojewódzkiej Spółdzielni Rzemieślniczej POLITEX w Częstochowie, Polska, 1989 r.

1.6

Zestaw lekarski

Komplet akcesoriów lekarskich w etui z ceraty (szer. 44 cm). Wyrób Zakładów Produkcji Zabawek PROZAPOL Spółdzielni Pracy w Łodzi, Polska, lata 80. XX w.

1.7

Łóżeczko z drutu

Łóżko (dł. 17 cm) z drutu, malowane emalią nitro, oplecione linką igelitową. Wyrób Spółdzielni Pracy Wyrobów Zabawkarskich RADOMIANKA w Radomiu, Polska, lata 70. XX w.

1.8

Lalka „Elina”

Lalka z miękkiego plastiku (wys. 10,5 cm) w sukience z kapturkiem, w komplecie z plastikową butelką ze smoczkiem. Wyrób fabryczny, Chaskowo, Bułgaria, 1983 r.

1.9

„Małgosia idzie spać”

Łóżeczko plastikowe (dł. 10,5 cm) z pościelą i ukrytym mechanizmem sprężynowym do wysuwania nocnika i sadzania lalki. Wyrób rzemieślniczy, Polska, lata 70. XX w.