top of page
Logo wystawy zabawa w dom

wirtualna wystawa  ZABAWA W DOM

Odsłona 1. - Nie płacz, laleczko

„Mama” to jedna z najważniejszych postaci odgrywanych podczas zabawy w dom. W równie ważnej roli „dziecka” –przebieranego, karmionego i tulonego do snu – wyobraźnia najmłodszych pozwalała obsadzać nawet bardzo uproszczone, symboliczne postaci z drewna czy gałganków. Realizmu nadały tej zabawie dopiero lalki-niemowlęta, które w wydaniu porcelanowym i biskwitowym pojawiły się na rynku w XIX w.
Na początku XX w. tworzono je już głównie z celuloidu, a od lat powojennych – przeważnie z różnych odmian tworzyw sztucznych. Lalkom tym towarzyszyły niezbędne, często w pełni funkcjonalne mebelki i akcesoria, takie jak krzesełka do karmienia, łóżeczka, kołyski, butelki, nocniczki, grzechotki, ubranka itp. Pozwalało to rozwijać poprzez zabawę zarówno instynkt macierzyński, jak i praktyczne umiejętności związane z opieką nad dzieckiem, przygotowując – głównie dziewczynki – do tej odpowiedzialnej roli w ich dorosłym życiu.

1.1

Kołyska

Drewniana kołyska ze szczebelkami (dł. 39,5 cm), pokryta dwukolorowym lakierem nitro. Wyrób Rzemieślniczej Spółdzielni Pracy w Chełmie, Polska, lata 50-60. XX w.

1.2

Lalka z akcesoriami

Lalka z twardego plastiku (wys. 6,5 cm), kocyk i komplet akcesoriów niemowlęcych, mocowane na tekturce. Wyrób Spółdzielni Pracy MIŚ w Siedlcach, Polska, 1975 r.

1.3

Laleczki „Ala”

Zestaw czterech laleczek z plastiku (wys. 5,5 cm), opakowania tekturowe pokryte celofanem. Wyrób Spółdzielni Rzemieślniczej OTWOCK w Otwocku, Polska, 1985 r.

1.4

Łóżko z siatką

Łóżko (dł. 38 cm) wykonane z malowanej wikliny i siatki plecionej z tasiemek bawełnianych, boki łóżeczka opuszczane. Wyrób rzemieślniczy, Polska, lata 50-60. XX w.

1.5

„Bliźniaki”

Dwie laleczki z miękkiego plastiku (wys. 8,5 cm) oraz becik obszyty koronką. Wyrób Wojewódzkiej Spółdzielni Rzemieślniczej POLITEX w Częstochowie, Polska, 1989 r.