top of page

POLSKIE LALKI SZMACIANKI - hit eksportowy okresu PRL-u


Mamy ogromną przyjemność zabrać Was w kolejną sentymentalną podróż!


Zapraszamy serdecznie do śledzenia nowego projektu - „POLSKIE LALKI SZMACIANKI - hit eksportowy okresu PRL-u”. Tym razem przyjrzymy się szczegółowo pewnej różnorodnej kolekcji polskich lalek z tkaniny.

Poznamy nie tylko historię obiektów, które przez około 30 lat pozostawały dobrze rozpoznawalną na świecie wizytówką rodzimego przemysłu zabawkarskiego, ale też przyjrzymy się procesowi ich napraw i konserwacji. Ze względu na specyfikę wykonania – kruchy celuloid oraz podatną na zabrudzenia i przetarcia tkaninę wypełnioną „na sztywno” trocinami – szmacianki łatwo ulegały zniszczeniu. W związku z "wątpliwą" urodą wielu z nich, przeważnie nie pełniły też funkcji dekoracyjnych i nie dbano o nie tak, jak np. o kosztowne lalki porcelanowe.

Jeśli jesteście ciekawi z jakich materiałów, w jaki sposób i gdzie wytwarzano szmacianki, z jakich części się składały, i co takiego mają w środku - śledźcie koniecznie nasz FB!

Do końca października będziemy publikować posty pełne ciekawostek o naszym hicie eksportowym. Mamy nadzieję, że wśród prezentowanych lalek znajdziecie bliższych lub dalszych „kuzynów i kuzynki", które pamiętacie z własnego dzieciństwa lub posiadacie do dziś!

I nie martwcie się – drastyczne zabiegi, które pokażemy - rozpruwanie ubranek czy rozbieranie lalki na elementy pierwsze, doprowadziły finalnie do iście spektakularnych efektów ... Wszystkie szmacianki, świeżo po wizycie w naszym muzealnym „gabinecie odnowy” będziecie mogli wkrótce podziwiać na wystawie dostępnej on-line na stronie Muzeum!

Projekt autorstwa Anety Popiel-Machnickiej we współpracy z Muzeum Domków dla Lalek / The Dollhouse Museum powstał w ramach wsparcia finansowego na projekty i działania ludzi kultury mobilniwkulturze.org

Projekt dofinansowany z funduszy m.st.Warszawy.

bottom of page