top of page

MAZOWIECKI PRZEMYSŁ ZABAWKARSKI XX WIEKU

Nasze Muzeum kontynuuje projekt badawczy, którego celem jest tworzenie interaktywnej mapy-wystawy online, przybliżającej funkcjonowanie przemysłu zabawkarskiego na Mazowszu w XX w. Zachowały się do dziś produkowane na Mazowszu zabawki, gry czy układanki (nieliczne - przedwojenne i częściej spotykane - powojenne), ale niestety mamy niewiele informacji o zakładach, spółdzielniach, wytwórniach działających zarówno w samej Warszawie, jak i całym regionie. Niewiele informacji można znaleźć zarówno w archiwach jaki i w urzędach, zakłady produkujące zabawki dawno nie istnieją a w ich miejscu powstały nowe budynki.



Od wielu lat gromadzimy skrupulatnie informacje m.in. o takich wytwórniach jak Spółdzielnia Pracy MIŚ w Siedlcach, Spółdzielnia Rzemieślnicza OTWOCK, Spółdzielnia Pracy Wyrobów Zabawkarskich RADOMIANKA, o zakładzie Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych w Jatnem, Rzemieślniczej Spółdzielni Wielobranżowej REMBERTÓW, Spółdzielni Pracy CHAŁUPNIK z Iłży, Zabawkarskiej Spółdzielni Pracy PLASTIMAT w Białobrzegach, Spółdzielni Rzemieślniczej PIASECZNO, Spółdzielni Rzemieślniczej w MIŃSKU MAZOWIECKIM, Spółdzielni Rzemieślniczej MILANÓWEK, Zakładach RUCH w Kobyłce, oraz tych działających w Warszawie Spółdzielniach i Zakładach: "Centrum", BUMET, "Zespół", UNIA, "Świt", REFLEX, "Światowid", „Wspólna Sprawa” i wielu, wielu innych. O niektórych miejscach wiemy dziś całkiem dużo, wiele zakładów pozostaje jednak białymi plamami w historii.

Zwracam się zatem z szerokim apelem i serdeczną prośbą. Jeśli posiadacie, lub znacie kogoś kto posiada jakiekolwiek informacje o dawnych, mazowieckich zakładach produkujących zabawki, gdyż np. był pracownikiem tych zakładów lub mieszkał w sąsiedztwie i coś pamięta – prosimy, napiszcie do nas lub zadzwońcie. Interesuje nas każde zdjęcie (nawet metki od zabawki), zachowany dokument a także naoczne wspomnienia. Niepozorna informacja może się okazać być niezwykle cenna, może wypełnić jakąś lukę, lub pozwoli odtworzyć historię tych miejsc i ludzi którzy tam pracowali lub dorastali obok. Nie pozwólmy, by wiedza o naszym lokalnym dziedzictwie kulturowym przepadła bezpowrotnie.

Osoby posiadające jakiekolwiek informacje prosimy o kontakt na mail muzeum@muzeum-domkow.pl

Z góry bardzo dziękujemy za wszelką pomoc i zaangażowanie! Zadanie publiczne MAZOWIECKI PRZEMYSŁ ZABAWKARSKI XX WIEKU – INTERAKTYWNA MAPA-WYSTAWA, dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski ❤️

Partnerem medialnym projektu jest Polskie Radio Dzieciom 🦜 Partnerem medialnym projektu jest Polskie Radio RDC 🌞

bottom of page