top of page
MUZEUM DOMKOW 2021logo_m.jpg
Logo wystawy zabawa w dom

wirtualna wystawa  ZABAWA W DOM

Odsłona 12. - Miłych snów…

Sypialnia w formie, jaką znamy współcześnie, narodziła się w XIX w. Wcześniej nie było to pomieszczenie stricte prywatne – służyło także do podejmowania gości (!), dlatego łoża zdobiono bogatymi baldachimami bądź chowano w alkowie – specjalnej wnęce. Takie rozwiązania stosowano m.in. w XVII- i XVIII-wiecznych miniaturowych holenderskich domkach kredensowych. Ówczesne łóżka przeznaczone były do spania w pozycji półsiedzącej, co zmieniło się w XIX w. – od tej pory stały się one znacznie dłuższe, do użytku weszły też podwójne łoża małżeńskie, a pary nie musiały już dzielić przestrzeni sypialnej z innymi domownikami. Funkcjonalność i styl sypialni odtwarzano w domkach oraz zestawach pokojowych dla lalek. Miniaturowe mebelki wykonywano z drewna i metalu, później także z tworzyw sztucznych. Do takich kompletów zwykle dodawano pościel, dzięki czemu dzieci mogły wprawiać się w ścieleniu łóżka. W XX w. do wyposażenia sypialni należały standardowo też szafki nocne, szafa, komoda i toaletka. Natomiast zabawkowe zestawy dla lalek wytwarzane w krajach bloku wschodniego odzwierciedlały często realne warunki mieszkaniowe, które zmuszały domowników np. do spania na tapczanie ustawionym w pokoju dziennym bądź używania mebli dwufunkcyjnych typu tapczan-półka.

12.1

Sypialnia niebieska

Komplet malowanych mebli ze sklejki: szafa trzydrzwiowa (wys. 13 cm), szafki nocne i łóżko z ozdobnie wykończoną pościelą w kwiaty. Wyrób rzemieślniczy, NRD/RFN, lata 50-60. XX w.

12.2

Sypialnia „Paul Hübsch” 

Komplet mebli z ozdobnie malowanego drewna, plastiku i metalu: szafa (wys. 15,4 cm), szafki nocne i łóżko z bawełnianym materacem. Wyrób firmy Paul Hübsch, Seiffen, RFN, lata 50-60. XX w.

12.3

Mebelki „Gromada” czerwone 

Komplet drewnianych mebli złożony z szafy (wys. 17,5 cm), komody, stolika, toaletki oraz flokowanych foteli i łóżka. Wyrób Spółdzielni Pracy Przemysłu Zabawkarskiego GROMADA w Kielcach, Polska, lata 70. XX w.

12.4

Mebelki wypoczynkowe „Łuków”

Komplet plastikowych mebli: tapczan (dł. 12 cm), komody, stolik i fotele w oryginalnym opakowaniu. Wyrób Chemicznej Spółdzielni Pracy im. 22 Lipca w Łukowie, Polska, lata 70-80. XX w.

12.5

Sypialnia „Chemoplast”

Komplet plastikowych mebelków w stylu ludowym: szafa (wys. 11,3 cm), komoda, łóżko i fotel bujany w oryginalnym opakowaniu. Wyrób zakładu CHEMOPLAST v.d. Brno, Czechosłowacja, 1989 r.

12.6

Sypialnia „Tofa” 

Komplet drewnianych, lakierowanych mebli: szafa (wys. 9,9 cm), toaletka i łóżko pokryte papierem welurowym, w oryginalnym opakowaniu. Wyrób eksportowy firmy TOFA, Semily, Czechosłowacja, lata 70. XX w.

12.7

Mebelki „Gromada” żółte 

Komplet drewnianych mebli złożony z regału (wys. 10,5 cm), komody, łóżka, stolika oraz flokowanych foteli i łóżka. Wyrób Spółdzielni Pracy Przemysłu Zabawkarskiego GROMADA w Kielcach, Polska, lata 60-70. XX w. 

12.8

Mebelki ludowe 

Komplet zdobionych mebli drewnianych, złożony z kredensu (wys. 14 cm), stołu, krzeseł i łóżka z pościelą. Wyrób Spółdzielni Pracy Przemysłu Zabawkarskiego GROMADA w Kielcach, Polska, lata 70. XX w.

12.9

Komplet sypialniany 

Komplet mebli drewnianych malowanych w imitację forniru z czeczoty, złożony z szafy (wys. 16 cm), toaletki ze szklanym lustrem, szafek nocnych i łączonych łóżek. Wyrób rzemieślniczy, NRD/RFN, lata 50. XX w.

12.10

Mebelki „Radość” 

Komplet mebli drewnianych, pokrytych lakierem nitro, złożony z szafy (wys. 20 cm), kredensu, tapczanu, stolika i foteli. Wyrób Spółdzielni Pracy Przemysłu Zabawkarskiego RADOŚĆ w Krakowie, Polska, lata 50-60. XX w.

12.11

Sypialnia „Łuków” 

Komplet plastikowych mebelków złożony z szafy (wys. 13,2 cm), komody, szafki, łóżek, taboretów i fotela. Wyrób Chemicznej Spółdzielni Pracy im. 22 Lipca w Łukowie, Polska, lata 70-80. XX w. 

12.12

Mebelki „Gromada” zielone 

Komplet mebli z drewna i plastiku złożony z komody (wys. 10 cm), stolika oraz flokowanego tapczanu i fotela. Wyrób Spółdzielni Pracy Przemysłu Zabawkarskiego GROMADA w Kielcach, Polska, lata 60. XX w.

Logo Ministerstwa Kultury

Kurator wystawy: Aneta Popiel-Machnicka

Scenariusz i teksty wystawy: Zofia Jusiak

Współpraca i korekta tekstów: Dagna Cichoń

Tłumaczenia: Patryk Zacharzewski

Projekt i wykonanie wystawy wirtualnej: Mariusz Milewski Współpraca graficzna: Violetta Popiel-Machnicka

Podziękowania: Róża i Lew

PARTNERZY

Logo Polskie Radio Dzieciom
Logo Zwalcz nude
Logo Radio dla Ciebie
Logo Czas Dzieci
Logo Miasto Dzieci
Logo Moi-Mili

Dołożyliśmy wszelkich starań, by strona prezentująca wirtualną wystawę ZABAWA W DOM była dostępna dla jak najszerszej grupy użytkowników, niezależnie od używanej technologii, oprogramowania czy posiadanej dysfunkcji i spełniała maksimum międzynarodowych wytycznych Web Content Accessibility Guidelines 2.0 (WCAG 2.0). 

bottom of page