top of page
MUZEUM DOMKOW 2021logo_m.jpg
ozdobny prostokąt
ozdobny prostokąt
ozdobny prostokąt
Logo wystawy zabawa w dom
ozdobny prostokąt

wirtualna wystawa  ZABAWA W DOM

Odsłona 7. - Chodźmy na dwór

Dzieci od tysiącleci chętnie bawią się rozmaitymi miniaturami pojazdów kołowych, same jednak zaczęły być wożone w wózkach dopiero w XVIII w. Początkowo były to specjalne wiklinowe kosze na kółkach (ciągnięte przez kucyki lub kozy), później wózki pchane ręcznie: głębokie, przeznaczone do przewożenia niemowląt w pozycji leżącej i spacerowe – dla siedzących już maluchów. W XIX w. wózki tworzono głównie z drewna i wikliny, na konstrukcji metalowej bądź drewnianej, dodawano do nich też tapicerkę, daszki, parasolki czy składane budki ze skóry lub tkaniny. Dziewczynki zabierały swoje lalki na dwór w nieco mniejszych, lecz identycznie skonstruowanych wózeczkach, które powstawały zazwyczaj w wytwórniach wózków dziecięcych. Także miniatury do zabawy mniejszymi lalkami – wykonywane w XX w. z metalu, drewna i tworzyw sztucznych – odzwierciedlały swym wyglądem popularne, coraz wygodniejsze modele. Zabawki takie pozwalały rozwijać umiejętności opiekuńcze, a przy tym znacznie uatrakcyjniały codzienne spacery.

7.1

Spacerówka z parasolką

Plastikowy wózek spacerowy z doczepianą parasolką (łączna wys. 14 cm) i ruchomymi koralikami na żyłce nylonowej. Wyrób fabryczny, Polska, lata 60-70. XX w.

7.2

Wózek głęboki 

Metalowy wózek (wys. 15 cm), pokryty lakierem nitro, z rozkładaną budką z ceraty. Wyrób Poznańskich Zakładów Metalowych POZAMET w Poznaniu, Polska, lata 50-60. XX w.

8.3

Wózek głęboki z budką 

Metalowy wózek (wys. 10,5 cm) pokryty lakierem nitro, z rozkładaną budką i pokryciem gondoli z tkaniny bawełnianej. Wyrób Spółdzielni Pracy POSTĘP w Częstochowie, Polska, lata 70. XX w.