top of page
MUZEUM DOMKOW 2021logo_m.jpg
ozdobny prostokąt
ozdobny prostokąt
ozdobny prostokąt
Logo wystawy zabawa w dom
ozdobny prostokąt

wirtualna wystawa  ZABAWA W DOM

Odsłona 6. - Zapraszamy na salony

Meble salonowe należą do najpiękniejszych i najbardziej wyszukanych – są wszak wizytówką domu, także tego odgrywanego w zabawie. Już w XVII w. salony drogocennych, kolekcjonerskich domów dla lalek zapełniano bogato zdobionymi miniaturami eleganckich mebli drewnianych i tapicerowanych. Dzieci z zamożnych rodzin bawiły się natomiast zestawami pokojowymi, w tym popularnymi od XIX w. salonami dla lalek, które kupowano wraz z kompletem mebli i wyposażenia. Dostępne były też oddzielne mebelki w różnych rozmiarach, wykonane z rozmaitych materiałów, np. drewna, metalu, marmuru i kości słoniowej. Meble dla lalek odzwierciedlały styl swojej epoki – od lat międzywojennych stawały się coraz lżejsze i bardziej uproszczone, zaczęto też używać do ich produkcji tworzyw sztucznych. Choć w Polsce nie istniała tradycja wytwarzania domów dla lalek, to różnorodne mebelki były specjalnością wielu zakładów zabawkarskich. Urządzanie lalczynych salonów pozwalało kształtować dobry gust dziecka, a samodzielne tworzenie dodatków – poduszeczek, zasłon, dywanów czy serwetek  – rozwijać zdolności manualne.

6.1

Salon niebieski 

Regał (wys. 12 cm), szafa, fotele oraz stolik kawowy z drewna i płyty pilśniowej, częściowo malowane. Wyrób Spółdzielni Pracy RZEMIEŚLNIK w Częstochowie, Polska, lata 80. XX w.

6.2

Komplet w kratkę

Regał (wys. 25 cm) z przesuwnymi drzwiczkami, stolik kawowy, fotele i sofa, ze sklejki, laminatu i płyty pilśniowej, siedziska pokryte tkaniną wełnianą. Wyrób rzemieślniczy, Polska, lata 60-70. XX w.

6.3

Mebelki stołowe 

Komplet mebelków z polistyrenu – regał z książkami (wys. 14,5 cm), stolik, fotele i taborety. Wyrób Spółdzielni Pracy Inwalidów SIZEL w Gorzowie Wielkopolskim, Polska, lata 80. XX w.