top of page
Logo wystawy zabawa w dom

wirtualna wystawa  ZABAWA W DOM

Odsłona 5. - Podano do stołu

Pierwsze miniaturowe naczynia do zabawy powstawały prawdopodobnie już w starożytności. Wykonywano je wówczas – podobnie jak w średniowieczu – z gliny. Nieco później pojawiły się zabawkowe wersje naczyń metalowych – cynowe, ołowiane, srebrne, miedziane i mosiężne. W XVI i XVII w. narodziło się zapotrzebowanie na maleńkie zastawy stołowe, garnki oraz przyrządy do kuchni norymberskich i domków dla lalek. Wtedy też w miniaturowych wnętrzach pojawiły się drogocenne wyroby ze szkła i porcelany. Małe garnuszki emaliowane, serwisy fajansowe i porcelanowe, a nawet sztućce, chochelki, trzepaczki, foremki do ciast itp. produkowane były często przez znane wytwórnie pełnowymiarowych wyrobów i zupełnie nie odbiegały od nich funkcjonalnością. W połowie XX w. na rynku zaczęły dominować zabawki z tworzyw sztucznych i aluminium, a do przyrządów ręcznych dołączyły urządzenia kuchenne, np. miksery. Wydając wystawny obiad czy podwieczorek dla lalek można było poczuć się jak prawdziwa, nowoczesna pani domu, a przy tym poznać zasady etykiety i nakrywania do stołu.

5.1

Serwis śniadaniowy

Komplet zdobionych kalkomanią plastikowych naczyń dla lalek – filiżanki, spodki, dzbanki i cukiernica – w oryginalnym opakowaniu (szer. 23 cm). Wyrób fabryczny, Polska, lata 70-80. XX w.

5.2

Barek z serwisem kawowym

Plastikowy barek na kółkach (wys. 6,5 cm) oraz miniaturowy serwis kawowy – dzbanki, cukiernica, filiżanki i spodki – w oryginalnym opakowaniu. Wyrób fabryczny, Polska, 1977 r. 

5.3

Garnuszki emaliowane

Komplet metalowych, emaliowanych garnuszków (o śr. 7,8 i 9 cm) z zachowaną oryginalną sygnaturą. Wyrób Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych w Olkuszu, Polska, lata 60-70. XX w.

5.4

Czajniczek

Plastikowy, odlewany czajniczek (wys. 6,5 cm) z ruchomą rączką i zdejmowaną, sygnowaną pokrywką. Wyrób zakładu T. SOJA w Wieliczce, Polska, lata 50-70. XX w.

5.5

Akcesoria kuchenne

Komplet dziecięcych, funkcjonalnych przyborów kuchennych z drewna i metalu, mocowany na oryginalnej tekturce (szer. 25 cm). Wyrób rzemieślniczy, Polska, lata 50-60. XX w.