Logo Muzeum Domków dla lalek

Muzeum Domków dla Lalek

Pałac Kultury i Nauki, Pl. Defilad 1, Warszawa_ wejście od strony ul. E. Plater_czynne codziennie w godz. 9-19

wirtualna wystawa  ZABAWA W DOM

Odsłona 5. - Podano do stołu

Pierwsze miniaturowe naczynia do zabawy powstawały prawdopodobnie już w starożytności. Wykonywano je wówczas – podobnie jak w średniowieczu – z gliny. Nieco później pojawiły się zabawkowe wersje naczyń metalowych – cynowe, ołowiane, srebrne, miedziane i mosiężne. W XVI i XVII w. narodziło się zapotrzebowanie na maleńkie zastawy stołowe, garnki oraz przyrządy do kuchni norymberskich i domków dla lalek. Wtedy też w miniaturowych wnętrzach pojawiły się drogocenne wyroby ze szkła i porcelany. Małe garnuszki emaliowane, serwisy fajansowe i porcelanowe, a nawet sztućce, chochelki, trzepaczki, foremki do ciast itp. produkowane były często przez znane wytwórnie pełnowymiarowych wyrobów i zupełnie nie odbiegały od nich funkcjonalnością. W połowie XX w. na rynku zaczęły dominować zabawki z tworzyw sztucznych i aluminium, a do przyrządów ręcznych dołączyły urządzenia kuchenne, np. miksery. Wydając wystawny obiad czy podwieczorek dla lalek można było poczuć się jak prawdziwa, nowoczesna pani domu, a przy tym poznać zasady etykiety i nakrywania do stołu.

5.1

Serwis śniadaniowy

Komplet zdobionych kalkomanią plastikowych naczyń dla lalek – filiżanki, spodki, dzbanki i cukiernica – w oryginalnym opakowaniu (szer. 23 cm). Wyrób fabryczny, Polska, lata 70-80. XX w.

5.2

Barek z serwisem kawowym

Plastikowy barek na kółkach (wys. 6,5 cm) oraz miniaturowy serwis kawowy – dzbanki, cukiernica, filiżanki i spodki – w oryginalnym opakowaniu. Wyrób fabryczny, Polska, 1977 r. 

5.3

Garnuszki emaliowane

Komplet metalowych, emaliowanych garnuszków (o śr. 7,8 i 9 cm) z zachowaną oryginalną sygnaturą. Wyrób Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych w Olkuszu, Polska, lata 60-70. XX w.

5.4

Czajniczek

Plastikowy, odlewany czajniczek (wys. 6,5 cm) z ruchomą rączką i zdejmowaną, sygnowaną pokrywką. Wyrób zakładu T. SOJA w Wieliczce, Polska, lata 50-70. XX w.

5.5

Akcesoria kuchenne

Komplet dziecięcych, funkcjonalnych przyborów kuchennych z drewna i metalu, mocowany na oryginalnej tekturce (szer. 25 cm). Wyrób rzemieślniczy, Polska, lata 50-60. XX w.

5.6

Serwis aluminiowy

Komplet złożony z kubków (wys. 4,7 cm), spodków oraz dzielonego talerza z anodowanego, barwionego na opalizujące kolory aluminium. Wyrób fabryczny, ZSRR, lata 70-80. XX w.

5.7

Garnuszki „Fuchs”

Komplet metalowych, litografowanych garnuszków i czajnik (wys. 8,5 cm) z plastikowymi uchwytami. Wyrób firmy MARTIN FUCHS (MFZ), Zirndorf, RFN, lata 60-70. XX w. 

5.8

Serwis „Bumet”

Plastikowy serwis złożony z dzbanka (wys. 9,5 cm), cukiernicy, mlecznika, talerzyków, filiżanek i spodków. Wyrób Spółdzielni Pracy BUMET w Warszawie, Polska, lata 60-70. XX w. 

5.9

„Mini mikser”

Plastikowy mikser (wys. 16 cm) z obrotową trzepaczką napędzaną ręcznie za pomocą przycisku. Wyrób Spółdzielni Rzemieślniczej PIASECZNO w Piasecznie, Polska, 1986 r.

5.10

Sztućce

Komplet aluminiowych sztućców dla lalek – noże, widelce i łyżki (dł. 10,5 cm) w metalowym, częściowo emaliowanym koszyku. Wyrób firmy SCHOPPER, Zirndorf, RFN, lata 50. XX w.

5.11

Młynek do kawy 

Metalowy młynek (wys. 6 cm) pokryty emalią nitro, z ruchomą korbką i wysuwaną szufladką – do mielenia małych ilości produktów sypkich. Wyrób rzemieślniczy, Polska, lata 50-60. XX w.

5.12

Serwis kawowy

Plastikowy serwis złożony z dzbanka (wys. 8,5 cm), mlecznika, cukiernicy, filiżanek i spodków. Wyrób Warszawskich Zakładów Przemysłu Galanteryjno-Guzikarskiego w Warszawie, Polska, lata 50-60. XX w.

Logo Ministerstwa Kultury

Kurator wystawy: Aneta Popiel-Machnicka

Scenariusz i teksty wystawy: Zofia Jusiak

Współpraca i korekta tekstów: Dagna Cichoń

Tłumaczenia: Patryk Zacharzewski

Projekt i wykonanie wystawy wirtualnej: Mariusz Milewski Współpraca graficzna: Violetta Popiel-Machnicka

Podziękowania: Róża i Lew

PARTNERZY

Logo Polskie Radio Dzieciom
Logo Zwalcz nude
Logo Radio dla Ciebie
Logo Czas Dzieci
Logo Miasto Dzieci
Logo Moi-Mili

Dołożyliśmy wszelkich starań, by strona prezentująca wirtualną wystawę ZABAWA W DOM była dostępna dla jak najszerszej grupy użytkowników, niezależnie od używanej technologii, oprogramowania czy posiadanej dysfunkcji i spełniała maksimum międzynarodowych wytycznych Web Content Accessibility Guidelines 2.0 (WCAG 2.0).