top of page
MUZEUM DOMKOW 2021logo_m.jpg
Logo wystawy zabawa w dom

wirtualna wystawa  ZABAWA W DOM

Odsłona 12. - Miłych snów…

Sypialnia w formie, jaką znamy współcześnie, narodziła się w XIX w. Wcześniej nie było to pomieszczenie stricte prywatne – służyło także do podejmowania gości (!), dlatego łoża zdobiono bogatymi baldachimami bądź chowano w alkowie – specjalnej wnęce. Takie rozwiązania stosowano m.in. w XVII- i XVIII-wiecznych miniaturowych holenderskich domkach kredensowych. Ówczesne łóżka przeznaczone były do spania w pozycji półsiedzącej, co zmieniło się w XIX w. – od tej pory stały się one znacznie dłuższe, do użytku weszły też podwójne łoża małżeńskie, a pary nie musiały już dzielić przestrzeni sypialnej z innymi domownikami. Funkcjonalność i styl sypialni odtwarzano w domkach oraz zestawach pokojowych dla lalek. Miniaturowe mebelki wykonywano z drewna i metalu, później także z tworzyw sztucznych. Do takich kompletów zwykle dodawano pościel, dzięki czemu dzieci mogły wprawiać się w ścieleniu łóżka. W XX w. do wyposażenia sypialni należały standardowo też szafki nocne, szafa, komoda i toaletka. Natomiast zabawkowe zestawy dla lalek wytwarzane w krajach bloku wschodniego odzwierciedlały często realne warunki mieszkaniowe, które zmuszały domowników np. do spania na tapczanie ustawionym w pokoju dziennym bądź używania mebli dwufunkcyjnych typu tapczan-półka.

12.1

Sypialnia niebieska

Komplet malowanych mebli ze sklejki: szafa trzydrzwiowa (wys. 13 cm), szafki nocne i łóżko z ozdobnie wykończoną pościelą w kwiaty. Wyrób rzemieślniczy, NRD/RFN, lata 50-60. XX w.

12.2

Sypialnia „Paul Hübsch” 

Komplet mebli z ozdobnie malowanego drewna, plastiku i metalu: szafa (wys. 15,4 cm), szafki nocne i łóżko z bawełnianym materacem. Wyrób firmy Paul Hübsch, Seiffen, RFN, lata 50-60. XX w.

12.3

Mebelki „Gromada” czerwone 

Komplet drewnianych mebli złożony z szafy (wys. 17,5 cm), komody, stolika, toaletki oraz flokowanych foteli i łóżka. Wyrób Spółdzielni Pracy Przemysłu Zabawkarskiego GROMADA w Kielcach, Polska, lata 70. XX w.

12.4

Mebelki wypoczynkowe „Łuków”

Komplet plastikowych mebli: tapczan (dł. 12 cm), komody, stolik i fotele w oryginalnym opakowaniu. Wyrób Chemicznej Spółdzielni Pracy im. 22 Lipca w Łukowie, Polska, lata 70-80. XX w.

12.5

Sypialnia „Chemoplast”

Komplet plastikowych mebelków w stylu ludowym: szafa (wys. 11,3 cm), komoda, łóżko i fotel bujany w oryginalnym opakowaniu. Wyrób zakładu CHEMOPLAST v.d. Brno, Czechosłowacja, 1989 r.