top of page
Logo wystawy zabawa w dom

wirtualna wystawa  ZABAWA W DOM

Odsłona 11. - Kącik czystości

Jeszcze pod koniec XIX w. łazienki były luksusem, podobnie jak wcześniejsze pokoje kąpielowe. Powszechniej korzystano wówczas z przenośnych, napełnianych podgrzaną wodą wanien. Stawiano je w garderobach lub sypialniach, tak samo zresztą jak stoliki toaletowe z ceramiczną lub emaliowaną misą i dzbankiem, którymi posługiwano się podczas codziennych czynności higienicznych. Takie komplety, jak również chowane pod łóżkiem nocniki, były nieodłącznym elementem wyposażenia XIX-wiecznych domków dla lalek. Łazienka – w postaci w pełni wyposażonego, wyłożonego kafelkami pomieszczenia z dostępem do bieżącej wody – upowszechniła się po I wojnie światowej, a standardem w budownictwie została dopiero w drugiej połowie XX w. Łazienki zabawkowe – często wyposażone w system rurek doprowadzający wodę do miniaturowych kranów – pojawiły się na początku XX w. Początkowo wykonywano je głównie z metalu, drewna i ceramiki, później też z tworzyw sztucznych. Oprócz tego wytwarzano wolnostojące wyposażenie miniaturowych łazienek, jak również wanienki do kąpania większych lalek oraz rozmaite, dopasowane do rąk dzieci przybory toaletowe, kosmetyczne i fryzjerskie. Dzięki takim zabawkom maluchy mogły „uczyć” swoje lalki czy maskotki zasad higieny, a przy okazji same je zapamiętywały.

11.1

Lalka w wannie 

Miniaturowa wanienka niemowlęca (dł. 13,5 cm) oraz lalka do kąpieli, odlane w całości z miękkiego, niebarwionego plastiku. Wyrób rzemieślniczy, ZSRR, lata 60-80. XX w.

11.2

Łazienka „Centrum” 

Komplet plastikowy w oryginalnym opakowaniu, złożony z wanny (dł. 10,5 cm), bojlera, umywalki, lustra i toalety. Wyrób Spółdzielni Rzemieślniczej CENTRUM w Warszawie, Polska, lata 70-80. XX w. 

11.3

Komplet łazienkowy „Garwolin” 

Oryginalne, tekturowe opakowanie (szer. 18 cm) zestawu plastikowego wyposażenia łazienki dla lalek. Wyrób Spółdzielni Rzemieślniczej Wielobranżowej w Garwolinie, Polska, 1989 r.

11.4

Wanna „Grudziądz” 

Miniaturowa wanna żeliwna (dł. 13,5 cm), emaliowana – egzemplarz o charakterze reklamowym. Wyrób Pomorskiej Odlewni i Emalierni w Grudziądzu, Polska, lata 40-50. XX w. 

11.5

Zestaw „Mała elegantka” 

Komplet plastikowych akcesoriów fryzjerskich i kosmetycznych w składanym etui (szer. 20,5 cm) z ceraty. Wyrób Spółdzielni Pracy FARMEDIA w Łodzi, Polska, lata 70. XX w.