top of page

NIEDZIELNE PODRÓŻE W MINIATURZE


Jeśli nadchodzące lato 🌞 wprawiło Was w podróżniczy nastrój , to mamy dla Was dobrą wiadomość! Już od najbliższej niedzieli rozpoczynamy na naszym muzealnym FB publikację cyklu felietonów edukacyjno-kulturalnych NIEDZIELNE PODRÓŻE W MINIATURZE.

Autorką projektu jest kulturoznawczyni i edukatorka muzealna, Zofia Jusiak.

Bohaterkami 12 felietonów będą nieprezentowane dotąd lalki etniczne z naszej kolekcji. Projekt realizowany jest w ramach programu stypendialnego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoKulturawsieci. Oddajmy głos autorce projektu: ______ Pomysł na NIEDZIELNE PODRÓŻE W MINIATURZE narodził się kilka miesięcy temu, gdy zaczęłam z własnej inicjatywy badać kolekcję lalek etnicznych, ludowych i tradycyjnych ze zbiorów Muzeum Domków dla Lalek.Ten wdzięczny temat wciągnął mnie jak najlepsza powieść detektywistyczna! Próbując poznać pochodzenie danej lalki, zawsze poszukuję w jej wyglądzie jakiejś wskazówki, która może naprowadzić mnie na trop. Czasami – bingo! – już po chwili udaje się odkryć mniej lub bardziej ukrytą pieczątkę, etykietkę czy metkę prowadzącą niekiedy nie tylko do kraju pochodzenia lalki, ale nawet do konkretnego wytwórcy. Są to jednak sytuacje wyjątkowe... I całe szczęście, bo znacznie bardziej ekscytujące jest badanie historii obiektu stopniowo, „po nitce do kłębka". Jest to droga nieco wyboista, ale zawsze fascynująca – zupełnie jak prawdziwa podróż. Każda nowa informacja o danej lalce otwiera bowiem kolejne szufladki pełne ciekawostek dotyczących kraju czy regionu jej pochodzenia.

Pomyślałam, że warto podzielić się tym ciekawym doświadczeniem z szerszą grupą odbiorców - zwłaszcza teraz, gdy nasza mobilność jest mocno ograniczona i w domach starają się pozostawać nawet najdzielniejsi podróżnicy. Dlatego w każdym z felietonów zaproszę Was w „niedzielną podróż” – wyobrażoną, umowną, nieśpieszną, "palcem po mapie" i w skali mikro. W ten sposób, bez wychodzenia z domu, „zwiedzimy” aż 12 krajów i regionów. Lalki – jedna lub kilka - za każdym razem będą punktem wyjścia opowieści o fascynującym wycinku zwyczajów i kultury materialnej różnych społeczności. Wspólnie odkryjemy różne zakątki naszego globu, tajemnicze przedmioty, zapomniane zwyczaje, legendy i opowieści, a także ciekawostki z innych dziedzin. Gwarantuję, że tak zdobywana wiedza sama wchodzi do głowy. Wszak podróże – także te „w miniaturze” - kształcą.

Dziękuję Fundacji Belle Époque, prowadzącej Muzeum Domków dla Lalek, za udostępnienie kolekcji lalek na potrzeby projektu oraz niepublikowanych wcześniej zdjęć wybranych obiektów, a także zapewnienie przestrzeni do zamieszczania felietonów. A wszystkich ciekawych świata – i tych najmłodszych, i tych zupełnie dorosłych – zapraszam na pierwszy felieton już pojutrze. Gotowi? Wkrótce ruszamy w podróż dookoła świata!

______

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

bottom of page