NIEDZIELNE PODR脫呕E W MINIATURZE

Je艣li nadchodz膮ce lato 馃尀 wprawi艂o Was w podr贸偶niczy nastr贸j , to mamy dla Was dobr膮 wiadomo艣膰! Ju偶 od najbli偶szej niedzieli rozpoczynamy na naszym muzealnym FB publikacj臋 cyklu felieton贸w edukacyjno-kulturalnych NIEDZIELNE PODR脫呕E W MINIATURZE.

Autork膮 projektu jest kulturoznawczyni i edukatorka muzealna, Zofia Jusiak.

Bohaterkami 12 felieton贸w b臋d膮 nieprezentowane dot膮d lalki etniczne z naszej kolekcji. Projekt realizowany jest w ramach programu stypendialnego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoKulturawsieci. Oddajmy g艂os autorce projektu: ______ Pomys艂 na NIEDZIELNE PODR脫呕E W MINIATURZE narodzi艂 si臋 kilka miesi臋cy temu, gdy zacz臋艂am z w艂asnej inicjatywy bada膰 kolekcj臋 lalek etnicznych, ludowych i tradycyjnych ze zbior贸w Muzeum Domk贸w dla Lalek.Ten wdzi臋czny temat wci膮gn膮艂 mnie jak najlepsza powie艣膰 detektywistyczna! Pr贸buj膮c pozna膰 pochodzenie danej lalki, zawsze poszukuj臋 w jej wygl膮dzie jakiej艣 wskaz贸wki, kt贸ra mo偶e naprowadzi膰 mnie na trop. Czasami 鈥 bingo! 鈥 ju偶 po chwili udaje si臋 odkry膰 mniej lub bardziej ukryt膮 piecz膮tk臋, etykietk臋 czy metk臋 prowadz膮c膮 niekiedy nie tylko do kraju pochodzenia lalki, ale nawet do konkretnego wytw贸rcy. S膮 to jednak sytuacje wyj膮tkowe... I ca艂e szcz臋艣cie, bo znacznie bardziej ekscytuj膮ce jest badanie historii obiektu stopniowo, 鈥瀙o nitce do k艂臋bka". Jest to droga nieco wyboista, ale zawsze fascynuj膮ca 鈥 zupe艂nie jak prawdziwa podr贸偶. Ka偶da nowa informacja o danej lalce otwiera bowiem kolejne szufladki pe艂ne ciekawostek dotycz膮cych kraju czy regionu jej pochodzenia.

Pomy艣la艂am, 偶e warto podzieli膰 si臋 tym ciekawym do艣wiadczeniem z szersz膮 grup膮 odbiorc贸w - zw艂aszcza teraz, gdy nasza mobilno艣膰 jest mocno ograniczona i w domach staraj膮 si臋 pozostawa膰 nawet najdzielniejsi podr贸偶nicy. Dlatego w ka偶dym z felieton贸w zaprosz臋 Was w 鈥瀗iedzieln膮 podr贸偶鈥 鈥 wyobra偶on膮, umown膮, nie艣pieszn膮, "palcem po mapie" i w skali mikro. W ten spos贸b, bez wychodzenia z domu, 鈥瀦wiedzimy鈥 a偶 12 kraj贸w i region贸w. Lalki 鈥 jedna lub kilka - za ka偶dym razem b臋d膮 punktem wyj艣cia opowie艣ci o fascynuj膮cym wycinku zwyczaj贸w i kultury materialnej r贸偶nych spo艂eczno艣ci. Wsp贸lnie odkryjemy r贸偶ne zak膮tki naszego globu, tajemnicze przedmioty, zapomniane zwyczaje, legendy i opowie艣ci, a tak偶e ciekawostki z innych dziedzin. Gwarantuj臋, 偶e tak zdobywana wiedza sama wchodzi do g艂owy. Wszak podr贸偶e 鈥 tak偶e te 鈥瀢 miniaturze鈥 - kszta艂c膮.

Dzi臋kuj臋 Fundacji Belle 脡poque, prowadz膮cej Muzeum Domk贸w dla Lalek, za udost臋pnienie kolekcji lalek na potrzeby projektu oraz niepublikowanych wcze艣niej zdj臋膰 wybranych obiekt贸w, a tak偶e zapewnienie przestrzeni do zamieszczania felieton贸w. A wszystkich ciekawych 艣wiata 鈥 i tych najm艂odszych, i tych zupe艂nie doros艂ych 鈥 zapraszam na pierwszy felieton ju偶 pojutrze. Gotowi? Wkr贸tce ruszamy w podr贸偶 dooko艂a 艣wiata!

______

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 鈥 Kultura w sieci.

#kulturawsieci

MUZEUM DOMK脫W DLA LALEK W WARSZAWIE   muzeum@MuzeumDomkow.pl